Z historie projektu

Asi každý autor a vlastník webové prezentace s obdobnou tématikou prošel si podobným vývojem. Vysledoval jsem , že řada takových blázínků se k tomuto krásnému koníčku vrátila po letech odluky. Buď zvolnili životní tempo a vrátili se ke svému koníčku, nebo našli na půdě nějaké pozůstatky po dědovi a rozhodli se je oživit, nebo chtěli udělat radost svým potomkům.

Se mnou to bylo obdobně. Jako kluk jsem postavil několik kolejišť v měřítku TT. Pak (asi v sedmnácti) bylo vše uloženo do krabic k odpočinku na dlouhých 37 let.

V roce 2008 jsem si všiml, že mi někdo asi krade čas, protože rok už jako kdyby neměl 12 měsíců, týden měl snad jen tři dny a hodina jenom pár minut. 

Pak jsem se rozvzpomenul.

 

První okouzlení

Začal jsem brouzat po internetu a zjistil, že modelaření není mrtvá disciplína. Najednou mě udivilo zjištění, kolik chlapíků se vláčkům nadále - nebo znovu- intenzivně věnuje. A šokovalo mě zjištění, že mezi nimi jsou v menšině mladíci a převažují zejména pánové středního až pozdně středního věku. "Nebudu tedy mezi nimi za blázna, když už je mi pětapadesát", řekl jsem si tehdy... A tak mě to chytlo znovu. V našem krajském městě jsem vyhledal speciální železničářskou prodejnu, o které jsem do té doby neměl tušení, a zakoupil tam katalog TT. Přinesl ho domů a se slzou v oku začal listovat barevně vyvedenými stránkami s obrázky lokomotiv a celých vlakových souprav na křídovém papíru.

Páni !!! Já vůbec netušil, kam až se za ty roky tyhle modelářské zázraky a udělátka posunuly! Digitální ovládání! Plynulé rozjezdy a dobržďování! Dokonce možnost ozvučení lokomotiv! Nebo snad i kouřové efekty! Byl jsem ohromen a lapen...

To byl počátek hloubkového zkoumání a prokousávání se informacemi.

Musím poděkovat za inspiraci všem nadšeným vláčkařům, kteří svého koníčka a své nápady nezištně prezentují na diskuzním fóru a svých vlastních stránkách.

Často mě jejich rady inspirovaly a pomohly urychlit nebo přeskočit mnohá bádání na řešeních, která byla již vymyšlena.  Některé z převzatých postupů a technologií jsem využil stoprocentně a řadu z nich jsem třeba i posunul dále, vylepšil, nebo zjednodušil tak , aby vyhověly mým schopnostem a limitované zručnosti. Také děkuji za časový prostor, jenž mi je dán obrněnou trpělivostí, shovívavostí a tolerancí mé rodiny.